سئو چیست
سئو یا search engine optimization به معنی مجموعه ای از تکنیکها با هدف بهینه سازی سایت برای نمایش در جایگاه های بهتر موتورهای جستجوگر است و از آنجایی که سهم موتور جستجوی گوگل در جستجوی کاربران بسیار چشمگیر است، تمرکز سئو بر رفتار و الگوریتم های گوگل بنا شده است. این بخش می تواند زیرشاخه تحول دیجیتال، مارکتینگ، فروش، مدیریت برند، و خصوصا دیجیتال مارکتینگ باشد و آنقدر مهم است که نقش اساسی در کسب و کارهای فعلی و آینده خواهد داشت.
اهمیت SEO در کسب و کارهای آینده
فرض کنید که شما بهترین و شکیل ترین فروشگاه یا دفتر کار را در جایی ساخته باشید که کیلومترها با نزدیکترین روستا و آبادی فاصله داشته باشد. شما با این شرایط قطعا نمی توانید اهداف سازمانی خود را تامین نمایید و لازم است این فروشگاه یا دفتر کار را به جایی منتقل کنید که در معرض دید مشتریان و جامعه هدف باشد. حالا این مثال را با یک سایت مقایسه کنید که همه چیز در آن فرض شده اما مخاطبین با آن مواجه نمی شوند. اگر موتورهای جستجو را پرکاربردترین ابزار موجود در اینترنت بدانیم، مشخص است که مشتریان احتمالی نیز در آن حضور دارند. تکنیک های سئو کمک می کنند که سایت شما توسط موتورهای جستجو شناسایی شده و نهایتا در معرض جستجوی کاربران قرار گیرد. اینگونه است که فروشگاه یا دفتر کار شما به شلوغترین نقطه ی شهر منتقل می شود.
سرفصل های کاربردی سئو
از آنجایی که الگوریتم های موتورهای جستجوگر محرمانه هستند، ما صرفا می توانیم به نتایج تحقیقات و تجربیات متخصصین این حوزه که ناشی از تست های A&B است استناد کنیم (تست A&B یعنی دو راه متفاوت را آزمایش کنیم و ببینیم کدام بهتر نتیجه می دهد). بر اساس همین تجربیات می توان نتیجه گرفت که فعالیتهای با هدف SEO شامل مفاهیم کلی، فعالیتهای خارج از سایت، و فعالیتهای داخل سایت می شود. فعالیتهای داخلی نیز به دو شاخه اساسی یعنی سئوی تکنیکال (که عموما شامل مسائل فنی است) و سئوی محتوا (یعنی طریقه نوشتن محتوا در سایت) می گردد. در این بخش سعی شده است تمام مسائلی که مستقیما مرتبط با بهینه سازی سایت برای موتورهای می باشد بیان گردد.
نقش پیشرفتهای هوش مصنوعی در سئو
هوش مصنوعی از دو جهت در سئو موثر است. جنبه اول شامل فعالیت‌هایی است که کارشناسان سئو می توانند با استفاده از هوش مصنوعی انجام دهند. اما بخش دوم که بسیار مهمتر است، آن است که موتورهای جستجوگر نیز درحال استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود عملکرد خود هستند و همین مسئله باعث می شود که دایما باهوشتر شده و الگوریتم های خود را ارتقا دهند. این ارتقاهای متعدد باعث می شود که اصول سئو دایما در حال تغییر و بهبود باشند. بنابراین طبیعی است که این گفتار نیز در آینده مرتبا آپدیت شود.
مهمترین فعالیتهای مفید در سئو
شما در لیست زیر می توانید مهمترین فعالیتهای مفید در سئو را مشاهده فرموده و با کلیک بر روی هرکدام وارد سرفصل شده و آنرا مطالعه فرمایید. در بیان سرفصلها و مباحث سعی شده رفرنس های معتبری ارائه گردد و شما می توانید به گفتارهای نظریه پردازان آن حوزه نیز مراجعه نمایید. لازم به ذکر است سعی شده که تا جای ممکن از بیان مباحث تئوریک پرهیز شود و تمرکز بر فعالیتهای اجرایی باشد مگر آنکه بیان پیشفرض های تئوریک برای درک مفاهیم لازم باشند.

کلیات و مفاهیم سئو

سئوی تکنیکال

سئوی خارجی

سئوی محتوا

آموزش جامع و رایگان SEO
ما در این گفتار سعی کرده ایم که آموزش جامع و رایگان SEO را با هدف ارتقای کسب و کارها ارائه نماییم. در پایان خوشحال می شویم که شما نیز نظرات خود را در هرکدام از مباحث بیان فرمایید تا علاوه بر رفع ابهامات برای افرادی که بعداً آنرا مطالعه می کنند، ما نیز بدانیم که کدام بخشها نیاز به اصلاح یا توضیح بیشتر دارند.
به امید توفیقات الهی
دکتر هادی امیری فلاح