کلیات تولید محتوای متنی بر اساس اصول SEO

محتوای متنی برای موتورهای جستجو خصوصا گوگل بسیار حائز اهمیت است. درست است که پیشرفت های چشمگیری در زمینه هوش مصنوعی صورت گرفته و ربات های خزنده در بستر وب می توانند کلیات تصاویر یا ویدیوها را تشخیص دهند اما هنوز هم مهمترین مولفه ای که به یک موتور جستجوگر می گوید که آن محتوا درمورد چیست متن است. درواقع اگر شما بهترین ویدیو یا تصویر را ساخته باشید اما نتوانید توضیحات کاملی را به موتور جستجوگر ارائه کنید، آن تصویر یا ویدیو هرگز در نتایج جستجو نمایش داده نمی شود. ما در این گفتار قصد داریم به اصول متن نویسی با هدف SEO اشاره کنیم به نحوی که در نتایج جستجو نمایش داده شود و تمرکز را بر مقاله نویسی گذاشته ایم اما شما می توانید از این استاندارد در هر نوع متن نویسی دیگر نیز استفاده نمایید. مهمترین مولفه ها در مقاله نویسی با هدف نمایش در نتایج جستجو به شرح زیر است:

 • عنوان مقاله و عناوین سرفصل ها : این مورد به جهت اهمیتی که دارد به صورت جداگانه توضیح داده می شود.
 • حجم متن در سایت : چنانچه قصد داشته باشیم متنی در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود، صرفا نوشتن بیش از 250 کلمه کافی است اما این در حالتی است که هیچ رقیبی وجود نداشته باشد. اگر قصد داریم که رتبه بالاتری نسبت به رقبا کسب کنیم، لازم است مراحل زیر را طی کنیم (این موارد به صورت تجربی مشخص شده است):
  • ابتدا در گوگل عنوانی که می خواهید نمایش داده شوید را جستجو کنید مثلا: فروش دوربین مداربسته.
  • سایت هایی که در ابتدای لیست نمایش داده می شوند را از نظر حجم متن بررسی نمایید. یعنی کل متنی که در آن صفحه نوشته شده است را در ورد کپی نمایید و ببینید که چند کلمه است. دقت کنید که متون نوشته شده در بخش نظرات و هر متن دیگری که در آن صفحه نوشته شده است را شامل شود.
  • اگر مثلا در آن صفحه 3000 کلمه وجود دارد، شما لازم است در سایت خود مقاله ای با حجم 6000 کلمه بنویسید.
  • تصاویر موجود در سایت رقیب را نیز بررسی کنید. هر تعداد تصویر که در آن صفحه وجود داشت، شما باید دوبرابر تصویر در سایت خود درج کنید.
  • حتما از سایر قواعد مربوط به تولید محتوای متنی پیروی کنید.
  • توجه شود که نمایش یک مطلب در گزینه های بالای جستجوی گوگل شامل عوامل تکنیکال، زیرساختی، رتبه سایت، و لینک های خارجی نیز هست و برای نمایش در رتبه های بالای جستجو باید به آنها نیز توجه نمود.
 • کپی کردن متن از سایتی دیگر : شما هگزنید متن را از سایت دیگری در سایت خود کپی کنید زیرا این کار باعث می شود که سایت شما به عنوان اسپم شناخته شود. اما می توانید سایتهای دیگر را بخوانید و متن آنرا مجددا بازنویسی کنید. برخی قواعد درخصوص کپی متن از سایتهای دیگر به صورت غیر رسمی بیان شده است (مثلا گفته شده که می توان از چندین سایت مختلف در یک صفحه از سایت خودمان کپی کنیم) اما این کار و احتمال اسپم شدن سایت آنقدر خطرناک است که بهتر است چنین ریسکی نکنید. اگر سایت شما اسپم شود مدتها طول خواهد کشید و مراحل پیچیده ای برای رفع محدودیت وجود دارد. توجه شود که سایت های خبرگزاری ها از این قاعده مستثنی هستند و اجازه دارند که محتوای کپی درج کنند.
 • استفاده از هوش مصنوعی در تولید محتوا : درمورد استفاده از هوش مصنوعی برای تولید محتوای متنی اطلاعات فراوان و ضد و نقیضی وجود دارد اما ما بر اساس تجربه به این نتیجه رسیده ایم که هر سایتی درصورت استفاده از متون تولید شده با هوش مصنوعی تنزل جایگاه داشته است بنابراین بهتر است از هوش مصنوعی در تولید محتوای متنی برای سایت استفاده نشود. ربات های گوگل بر اساس الگوریتم های خو به آسانی می توانند تشخیص دهند که کدام متن با هوش مصنوعی ساخته شده است. ما در یک آزمایش سعی کردیم که متن را با یک هوش مصنوعی ساخته و از یک هوش مصنوعی دیگر خواستیم جمله بندی مقاله را تغییر دهد. در نهایت متن تولید شده باز هم تابع الگوریتم های هوش مصنوعی دیگری بود.
 • مخفی کردن متن: ممکن است برخی از طراحان سایت سعی کنند محتوای متنی موجود در یک صفحه را با روشهای مختلف (مثلا فونت بسیار ریز یا استفاده از رنگ سفید در زمینه سفید و...) مخفی کنند. هرگونه عملی که با این روشها انجام شود تخلف محسوب شده و در نتایج جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو تاثیر خواهد داشت.
 • نقش محتوای چندزبانه در سئو : تجربه نشان داده که موترهای جستجو از سایت های چند زبانه پشتیبانی بهتری می کنند بنابراین اگر حضور در صفحه اول گوگل با عنوانی خاص برایتان اهمیت بسیار بالایی دارد، درج ترجمه ی متن به زبانهای مختلف می تواند مفید باشد. دقت شود که این ترجمه نیز نباید با هوش مصنوعی و یا مترجمین آنلاین نوشته شده باشد.

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO