اصول نگارش مقاله برای سایت

نگارش یک مقاله برای سایت و با هدف SEO مقداری با اصول رایج در تحریر کتب متفاوت است. نباید فراموش کرد که متون باید برای موتورهای جستجو خصوصا گوگل خوانا باشد تا در نتایج جستجو نمایش داده شود. بهترین راه برای آنکه ویراستاری یک مقاله را از نظر SEO بررسی کنیم آن است که الگوریتم های ربات های گوگل را بشناسیم (گوگل از طریق ربات های خود به بررسی متون موجود در یک سایت می پردازد و مهم است که بتواند آنرا بخواند). در زیر به نکات مهم نگارش یک مقاله بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو می پردازیم:

 1. اصول اولیه نگارش مقاله: در هر حال نباید فراموش کرد که مقرر است انسانها مقاله را بخوانند بنابراین لازم است از غلط های تایپی و املایی، ایرادات جمله بندی و گرامری، معانی نادرست، و گنگ بودن مقاله پرهیز شود. خودتان را به جای مخاطب بگذارید و ببینید که آیا می توان فهمید که مقاله چه می گوید یا خیر.
 2. سادگی متن سایت: این موضوع از دو جهت مهم است زیرا اولا مخاطب را با کلمات عجیب که فقط در متون ادبی یافت می شود خسته نکرده اید ثانیا موتورهای جستجو نیز استاد ادبیات نیستند که متن شما را بفهمند. سعی کنید تا جای ممکن از کلمات آسان و قابل فهم برای همه استفاده کنید خصوصا اینکه اگر مخاطب حس کند متن شما را به سختی می فهمد، قطعا به سایتی دیگر خواهد رفت که راحت تر باشد.
 3. علایم نگارشی در مقالات: اگر یک بار متنی را از طریق گوگل ترجمه کرده باشید خواهید دید که به ندرت از علایم نگارشی مانند ویرگول استفاده می کند اما همیشه جملات با نقطه پایان می یابند. مشخص است که امکانات وب برای زبان فارسی طراحی نشده اند و عموما در زبان فارسی می توان این علایم را مشاهده نمود. بنابراین سعی کنید جمله بندی مقاله به نحوی باشد که کمتر به علایم نگارشی نیاز شود. اما حتما برای پایان جملات از نقطه استفاده کنید تا موتور جستجو بفهمد که جمله در کجا پایان یافته است. سعی کنید متون را به شکلی بنویسید که اگر به مترجم گوگل رجوع کردید، آنرا به درستی ترجمه کند.
 4. نیم فاصله: وجود نیم فاصله فقط در زبان فارسی رواج دارد (نیم فاصله یعنی مثلا «می تواند» را بنویسیم «می‌تواند»). از آنجایی که رسم الخط فارسی با عربی یکسان است، احتمالا موتورهای جستجو از عربی پشتیبانی کرده و فارسی را نیز نوعی عربی شناسایی کنند. و از آنجایی که نیم فاصله در عربی وجود ندارد مشخص نیست که ربات های موتورهای جستجو آنرا غلط املایی و تایپی شناسایی کنند یا خیر بنابراین بهتر است از نیم فاصله استفاده نشود. خصوصا اینکه نیم فاصله در بسیاری از فونت های رایج در وب نیز پشتیبانی نمی شود.
 5. طول جمله برای مقالات سایت: استانداردی وجود دارد که می گوید بهتر است متون حداکثر شامل 150 کاراکتر باشند. (توجه شود که اسپیس یا فصله نیز یک کاراکتر است). پایان جملات با نقطه مشخص می شود.
 6. استفاده از کلمات هم معنی: در اینجا نیز لازم است به مترجم گوگل رجوع شود. مثلا فرض کنید که مطلبی تحت عنوان خصوصیات شیر نوشته اید و گوگل آنرا Characteristics of the lion ترجمه کرده است درحالیکه منظور شما شیر خوراکی بوده است. مشخص است که گوگل نتوانسته موضوع مقاله شما را به درستی تشخیص دهد بنابراین نمی تواند در جستجوها به کاربران ارائه کند. این موضوع باعث می شود که در جستجوها به کاربران اشتباه نمایش دهد و کاربران نیز بر روی آن کلیک نکرده و یا سریعا از سایت شما خارج شوند. در این شرایط گوگل فکر می کند که مقاله شما کیفیت لازم را برای کاربران ندارد و دیگر آنرا نمایش نمی دهد. برای جلوگیری از این مشکل راه های زیر وجود دارد:
  • از کلماتی که فقط یک معنی دارد استفاده کنیم
  • اگر از کلماتی که چند معنی دارد استفاده می کنیم معادل انگلیسی آنرا نیز در پرانتز بنویسیم مثلا: خصوصیات شیر (Properties of milk).
  • می توانیم از کلماتی استفاده کنیم که موضوع را برای موتور جستجو واضح کند مثلا: خصوصیات شیر خوراکی.

توجه: اگر شما در یک نقطه از مقاله (مثلا در عنوان) به موتور جستجو بفهمانید که موضوع درمورد شیر خوراکی است، لازم نیست در جاهای دیگر نیز آنرا گوشزد کنید.

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO