صفحه آرایی مقاله در سایت

صفحه آرایی نیز مانند اصول نگارشی یکی از مهمترین جنبه های مقاله است که باز هم شامل دو قاعده ی مخاطب و موتور جستجو می باشد. همانطور که قبلا نیز گفته شد، شما باید مقاله را به نحوی بنویسید که اولا مخاطب بتواند آنرا به آسانی مطالعه کرده و ثانیا موتور جستجو نیز بتواند متن را متوجه شود.

  1. استفاده از انواع محتوا: سعی کنید که مقاله حاوی انواع محتوا مانند متن، عکس، ویدیو و... باشد. این کار باعث می شود که مخاطب از مطالعه آن خسته نشود.
  2. چیدمان محتوا در مقاله: چیدمان محتوا را حتما مرتب انجام دهید (مثلا متون را Justify کنید تا از اطراف تراز باشد). رعایت زیبایی در صفحه باعث می شود که مخاطب از مطالعه مقاله خسته نشود.
  3. به مخاطب جایزه دهید: در پایان هر بخش از مقاله یک تصویر یا ویدیو یا هر چیز دیگری درج کنید تا تنوع ایجاد شود. اینگونه است که مخاطب در پایان هر پاراگراف کمی استراحت می کند.
  4. رنگ ها و اندازه ها در رابط کاربری: از رنگ سفید خالص برای زمینه ی مقالات استفاده نکنید زیرا باعث خستگی چشم مخاطب شده و سایت شما را ترک خواهد کرد. همچنین اندازه فونت ها در سایت باید به راحتی قابل خواندن بوده و بیش از حد بزرگ نیز نباشد.
  5. استفاده از لیست ها و جداول در سایت: موتورهای جستجو علاقه عجیبی به درج جداول و یا لیست ها در متن دارند. سعی کنید مطالب را مانند همین مطلبی که در حال مطالعه آن هستید عددگذاری یا حروف گذاری کنید.
  6. استفاده از پرانتز: اگر در جایی حس کردید که لازم است مطلبی را بیشتر توضیح دهید حتما از پرانتز استفاده کنید. این کار هم برای مخاطب مناسب است و هم برای موتور جستجو حائز اهمیت است.
  7. بولد یا زیرخط: همانطور که قبلا گفته شد موتورهای جستجو ممکن است علامت های موجود در ویراستاری فارسی را متوجه نشوند. مثلا فرض کنید که عبارت: خواص شیر در متن شما مهم است بنابراین بهتر است به جای «خواص شیر» بنویسید خواص شیر و اینگونه موتور جستجو می فهمد که این کلمه در متن شما مهم است.

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO