تعریف عنوان مقاله و عبارات کلیدی در سئوی محتوا

عبارت کلیدی یعنی مجموعه ای از چند کلمه که مردم در گوگل جستجو می کنند مثلا قیمت شیر پاستوریزه ، مزایای شیر پاستوریزه ، خرید شیر پاستوریزه سه عبارت کلیدی هستند که مرتبط با یک موضوع یعنی شیر پاستوریزه است. ما باید سعی کنیم عبارات کلیدی مرتبط با موضوع مقاله خود را شناسایی کرده و آنها را به نحوی در مقاله استفاده کنیم که موتور جستجو (مانند گوگل) بتوانند آنرا فهمیده و مقاله ما را به کاربرانی که به دنبال آن عبارت در سرچ می گردند نمایش دهد. من در اینجا قصد دارم راحت ترین راه برای کسب بهترین خروجی را بیان نمایم و قطعا راه های دیگری نیز برای مشخص کردن عناوین و عبارات کلیدی وجود دارد اما راهی که در زیر به آن پرداخته می شود، قبلا آزمایش شده و نتایج خوبی داشته است:

 1. هدفگذاری برای مقاله: در قدم اول باید هدف از نگارش یک مقاله مطابق آنچه که جداگانه بیان شده است مشخص شود. (مثلا فروش، رقابت، اطلاعرسانی، برندینگ، مسئولیت اجتماعی و...).
 2. حول هدف اولیه، مشخص شود که مخاطب کیست و چه علایقی دارد (تعیین مخاطب مقاله جداگانه توضیح داده شده است). سپس مقاله قرار است چگونه درمورد آن هدف سخن بگوید. (مثلا رسمی، محاوره ای، دوستانه، علمی و...).
 3. پیدا کردن عبارات کلیدی: حالا می توان شرح کلی را به هوش مصنوعی داد و از او خواست که چند عبارت کلیدی برای آن پیشنهاد دهد. مثلا اینگونه: "لطفا 20 عبارت کلیدی برای یک مقاله پیشنهاد بده که در آن به مزایای شیر برای بدن انسان می پردازد و این عبارات کلیدی مطابق اصول SEO باشد." (راه های دیگری برای به دست آوردن عبارات کلیدی وجود دارد مانند استفاده از Google Tag Manager ، مراجعه به پیشنهادات گوگل در بخش جستجو، و... اما استفاده از هوش مصنوعی راحت ترین راه است).
 4. استفاده از عبارات کلیدی پربازدید: در این مرحله ما یک لیست از عبارات کلیدی داریم که از هوش مصنوعی دریافت کرده ایم. اگر مقاله ما مرتبط با بازاریابی و فروش است، حتما از عباراتی با استفاده از کلمات خرید ، فروش ، و قیمت استفاده نموده و این عبارات را نیز به لیستی که از هوش مصنوعی گرفته ایم اضافه کنیم مثلا: قیمت شیر پاستوریزه ، خرید شیر پاستوریزه ، فروش شیر پاستوریزه. این عبارات توسط مخاطبین بسیار جستجو می شوند.
 5. تکمیل لیست عبارات کلیدی: این بخش اجباری نیست اما می تواند مفید باشد: بهتر است عبارات به دست آمده از هوش مصنوعی را تک به تک در گوگل سرچ کنیم. در پایین صفحه ی سرچ، گوگل چند عبارت دیگر را نیز پیشنهاد می دهد و می گوید که مردم اینها را نیز سرچ کرده اند. آن عبارات را نیز به لیست خود اضافه نمایید. در پایان این مرحله، شما لیستی شامل حدودا 150 عبارت کلیدی خواهید داشت.
 6. استفاده از Trends گوگل: حالا باید بررسی کنیم که کدام عبارات در گوگل بیشتر جستجو شده اند. برای این کار به آدرس trends.google.com مراجعه کرده و عبارات کلیدی را با یکدیگر مقایسه می کنیم. ما باید لیست خود را بر اساس میزان جستجو در گوگل به ترتیب بیشترین تا کمترین مرتب کنیم. (معمولا عباراتی که شامل کلمات قیمت، خرید، و فروش باشند در صدر لیست قرار می گیرند). حتی برای این منظور نیز می توان از هوش مصنوعی استفاده کرد مثلا: "لطفا این لیست از عبارات کلیدی که برای یک مقاله در سایتم تهیه کرده ام را بر اساس میزان بازدید در گوگل مرتب کن." برای این کار بهتر است از هوش مصنوعی گوگل به آدرس gemini.google.com استفاده شود چون دسترسی مستقیم به سایر اطلاعات گوگل دارد.
 7. اولویت بندی عبارات کلیدی: دقت شود که بعد از مرتب سازی عبارات کلیدی، باید بررسی شود که این عبارات با قوانین، هنجارها، استراتژی های شرکت، و برند در تناقض نباشد. مثلا ممکن است یک شرکت با توجه به اولویت های برند خود نخواهد از عبارات کلیدی مانند قیمت شیر خوراکی استفاده کند اما این عبارت در صدر لیست ما باشد. در این حالت اولویت با الزامات شرکت است و آن عبارت از لیست ما حذف می شود.
 8. انتخاب و ایجاد عنوان مقاله: حالا اولین عبارتی که در لیست ما باقی مانده است، عنوان مقاله ما خواهد بود زیرا بیشترین میزان جستجو را در گوگل داشته است. این عبارت می تواند 50 تا 60 کاراکتر (با احتساب فاصله یا اسپیس) باشد پس اگر عبارت کلیدی شما کوتاه است، می توانید چند عبارت کلیدی که در اول لیست شما است را با هم ادغام کنید مثلا: مزایای شیر پاستوریزه + قیمت شیر پاستوریزه + خرید شیر پاستوریزه + فروش شیر پاستوریزه = مزایای شیر پاستوریزه و قیمت خرید و فروش آن . دقت کنید که از کلمه تکراری استفاده نشود و عبارت نهایی معنی داشته باشد مثلا: "مزایای شیر پاستوریزه قیمت خرید فروش" از نظر گرامری اشتباه است و مـ .وتور جسـ .تجو متوجه می شود که قصد فر. یب او را دارید.
 9. سرفصل های مناسب برای مقاله در سایت: عبارات باقیمانده در لیست شما می توانند برای سرفصل های مقاله استفاده شوند. اینجا نیز می توانید از ادغام کلمات کلیدی مشابه بند 8 استفاده کنید.
 10. طول مقاله در SEO: برای مشخص کردن طول مقاله، لازم است عبارات کلیدی که در ساخت عنوان استفاده شده است را در گوگل سرچ کنید مثلا مزایای شیر پاستوریزه ، قیمت شیر پاستوریزه ، خرید شیر پاستوریزه ، فروش شیر پاستوریزه را در گوگل سرچ می کنیم و به اولین سایتی که نمایش می دهد وارد می شویم. (یعنی جمعا به چهار سایت وارد می شویم). وقتی وارد هرکدام از سایتها شدیم، کل متون سایت را کپی  کرده (CTRL+A) و در ورد وراد می کنیم. حالا می توانیم تعداد کلمات نوشته شده در هرکدام از سایتها را مشاهده کنیم و مثلا سایت اول 1000 کلمه ، سایت دوم 1200 کلمه، سایت سوم 900 کلمه، و سایت چهارم 1600 کلمه داشته است. مقاله ای که ما قصد نوشتن آنرا داریم باید دوبرابر تعداد کلمات در بیشترین سایت را داشته باشد یعنی 3200 کلمه.
 11. چگالی عبارات کلیدی در متن: مهم است که در هر پاراگراف حتما یک بار از عبارت کلیدی که برای عنوان آن پاراگراف استفاده شده است استفاده کنیم یعنی مثلا چنانچه عنوان انتخاب شده برای آن پاراگراف قیمت شیر پاستوریزه است، در نقطه ای از متن بگوییم: "ولی در مورد قیمت شیر پاستوریزه باید گفت که ...". این کار باعث می شود که موتور جستجو مطمئن شود که متن شما مرتبط به موضوع است و قصد فر .یب او را ندارید. دقت شود که میزان استفاده از عبارت کلیدی در هر 500 کلمه یکبار است (اگر آن پاراگراف کمتر از 500 کلمه بود فقط یک بار در متن استفاده شود). اما محدودیتی در استفاده از اجزای آن مانند قیمت و شیر و پاستوریزه وجود ندارد. این قاعده در مورد عنوان اصلی مقاله نیز صادق است یعنی مثلا اگر مقاله ای شامل 3200 کلمه باشد، ما باید 6 بار از عین عبارت کلیدی در نقاط مختلف مقاله استفاده کنیم.

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO