تکنیک های تایتل و دسکریپشن در SEO

تعریف تایتل و دسکریپشن یکی از کلیدی ترین موضوعاتی است که در بین دو شاخه SEO تکنیکال و SEO محتوا قرار دارد. استانداردهای موتورهای جستجو در مواجهه با این مقوله متفاوت است و دایما مورد بازنگری قرار می گیرد اما در این گفتار سعی می شود مطابق با آخرین تغییرات در الگوریتم گوگل بیان گردد

تایتل: شما وقتی در گوگل چیزی را جستجو می کنید، نتایج جستجو را در موتور جستجوگر مشاهده خواهید کرد. هرکدام از این نتایج جستجو دارای یک عنوان است و در زیر آن چند خط توضیحات نیز نوشته شده است.

تایتل همان عنوانی است که در هرکدام از نتایج سرچ گوگل مشاهده می کنید و در زیر آن توضیحاتی نیز درج شده است. شناسایی تایتل مناسب دارای همان تعریفی است که در بخش هدلاین ها بیان شد یعنی تایتل یا عنوان صفحه باید عینا همان عبارتی باشد که در هدلاین H1 برای صفحه تعیین شده است. برای تعریف تایتل لازم است از کد متا به شرح زیر استفاده شود:

<meta name="viewport" content="عنوان مقاله یا صفحه که در H1 بیان شده است">

لازم به ذکر است، در سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس لازم نیست که از کد متای فوق استفاده کنید و همان نامی که برای صفحه تعریف می کنید، به صورت اتوماتیک در تگ تایتل قرار می گیرد. تایتل باید حداکثر 50 الی 60کاراکتر باشد (با احتساب اسپیس یا فاصله).

دسکریپشن: در ادامه ی تایتل که در بالا بیان شد، گفته شد که در زیر تایتل چند خط توضیحات نیز درج می شود تا کاربر بتواند آنرا خوانده و تشخیص دهد که وارد سایت شود یا خیر. در نوشتن دسکریپشن باید به موارد زیر توجه نمود:

  1. طول دسکریپشن حداکثر 150 کاراکتر است (با احتساب فاصله یا اسپیس)
  2. در بخش دسکریپشن نیز باید یک بار عین عبارت تایتل نوشته شده باشد.
  3. دسکریپشن را آنقدر جذاب بنویسید که کاربر بر روی سایت شما در نتایج گوگل کلیک کند. اگر سایت شما کلیک کمی در نتایج جستجو دریافت کند، گوگل درک می کند که سایت شما برای کاربران جذاب نبوده و شما را در نتایج جستجو در آن عنوان تنزل می دهد.
  4. اگر شما برای صفحات سایت خود دسکریپشن تعیین نکنید، گوگل از 150 کاراکتر اول صفحه به صورت اتوماتیک استفاده کرده و آنرا دسکریپشن فرض می کند. بنابراین بهتر است متن دسکریپشن را در ابتدای مقاله خود در سایت نیز استفاده کنید تا موتور جستجو فکر نکند که او را فر .یب داده اید.
  5. برخی افزونه ها در سیستم های مدیریت محتوا وجود دارند که به شما کمک می کنند دسکریپشن را به آسانی درج کنید (مثلا yoast seo در وردپرس) اما چنانچه بخواهید آنرا به صورت دستی وارد کنید، باید از کد زیر استفاده نمایید: <meta name="description" content="توضیحات که در آن تایتل صفحه تکرار شده و 150 کاراکتر است">

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO