سئوی تصاویر در مقالات سایت

استفاده از عناصر بصری در مقاله از جنبه های مختلفی مهم و مفید است که ارتباط مستقیم با تجربه کاربری دارد و باعث بهبود آن می شود. از این جهت موتورهای جستجو نیز تمایل دارند مقالات و سایتهایی را به مخاطبین خود نشان دهند که تجربه کاربری مناسبی برای ایشان فراهم کنند. همچنین جستجوی عکس و ویدیو نیز از اصلی ترین خدمات موتورهای جستجو است بنابراین باید توجه ویژه به آن نمود. مهمترین مولفه های درج تصویر در سایت به شرح زیر است:

  1. نوشتن توضیحات تصویر: همانطور که در بخشهای دیگر نیز بیان شد موتورهای جستجوگر از طریق متن به بررسی محتوای سایتها می پردازند بنابراین لازم است هر تصویر در سایت ما داری توضیحات باشد (در HTML به آن خصوصیت ALT گفته می شود). در توضیحات یک تصویر باید عینا عنوان مقاله و عنوان سرفصل درج شده باشد تا موتور جستجو بفهمد که این تصویر مرتبط با مقاله و سرفصل مذکور است. این کار باعث می شود که غنای مقاله از نظر موتور جستجو افزایش یابد. مثلا فرض کنید عنوان مقاله خواص شیر خوراکی و عنوان سرفصل نیز نحوه تهیه شیر باشد در این حالت توضیحات تصویر می شود: خواص شیر خوراکی و نحوه تهیه شیر
  2. ابعاد مناسب تصویر سایت: دقت کنید که ابعاد تصویر دقیقا همان ابعادی باشد که در سایت درج می شود. مثلا اگر باید تصویر در سایت با ابعاد 400×600 پیکسل درج شود، ابعاد فایلی که آپلود می کنیم نیز در همین اندازه باشد نه بزرگتر. این اصلاح سایز می تواند از طریق نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ انجام شود.
  3. نقطه در هر اینچ (DPI): میزان تراکم نقاط در هر اینچ باعث افزایش یا کاهش حجم تصویر می شود. میزان DPI مناسب برای چشم انسان 72DPI است بنابراین لازم نیست از میزان DPI بالاتر مانند 300 یا 600 DPI یا بالاتر که عموما در کیفیت چاپ موثر است استفاده نمود.
  4. فرمت عکسها در سئو: بهتر است تاجای ممکن از فرمت JPG در سایت استفاده شود که حجم پایینتری نسبت به سایرین دارد. جدیدا فرمتی تحت عنوان WebP نیز معرفی شده که حجم بسیار پایینتری حتی نسبت به JPG دارد. فرمت دیگری که برای تصاویر سایت مناسب است avif بوده اما به قدری جدید است که هنوز توسط برخی مرورگرها پشتیبانی نمی شود.
  5. حجم مناسب تصاویر در محتوا: هرگز حجم یک تصویر نباید بیشتر از 200 کیلوبایت باشد. همچنین مجموع حجم کل یک صفحه (تصاویر، کد، فونت و...) نباید بیشتر از 2 مگابایت باشد.
  6. تعداد تصاویر در مقاله: تعداد تصاویر ارتباط مستقیم با میزان متن موجود در یک صفحه دارد و بهتر است برای هر پاراگراف یک تصویر درج شود (با فرض سایر شرایط). این موضوع باعث جلوگیری از خستگی مخاطب در مطالعه قاله شده و ماندگاری او در صفحه را افزایش می دهد. عامل دیگری که در تعیین تعداد تصاویر موثر است، نتایج آنالیزی است که از سایر رقبا کسب شده مثلا اگر در مقاله ی رقیب 3 تصویر وجود دارد، در مقاله ما باید 6 تصویر باشد.
  7. استفاده از تصویر یونیک: درست است که موتورهای جستجو هر تصویری را از طریق توضیحات آن می شناسند اما موتورهای جستجوی تصویر (مانند گوگل لنز) که بر روی پردازش تصاویر فعالیت می کنند، تشخیص می دهند که یک تصویر یونیک است یا کپی. در حال حاضر اعلام نشده که استفاده از تصاویر کپی امتیاز منفی دارند یا خیر اما با پیشرفتهای هوش مصنوعی احتمالا استفاده از تصاویر کپی به نیز دارای امتیاز منفی خواهد بود.

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO