درج لینک در مقاله

در الگوریتم های قدیمی تولید محتوای متنی، درج لینک صرفا محدود به لینک سازی داخلی می شد که مدتهاست تغییر یافته است. اکنون لینک سازی دارای برخی استانداردها و مولفه ها می باشد که در ادامه به آن می پردازیم:

 1. عنوان لینک: عنوان لینک یعنی عبارتی که بر روی آن کلیک می کنیم و به صفحه ای دیگر منتقل می شویم و این عبارت برای موتورهای جستجو بسیار مهم است. برای مثال حتما دیده اید که در برخی سایتها نوشته اند: برای مشاهده اینجا را کلیک کنید. استفاده از کلمه «اینجا» برای عنوان لینک، بدترین عنوان ممکن است زیرا برای معرفی صفحه ای که به آن ارجاع می دهد صرفا از عبارت «اینجا» استفاده نموده و موتور جستجو نیز نمی فهمد که اینجا یعنی چه. در این مثال بهتر بود عنوانی واضح مانند آموزش استفاده از فتوشاپ استفاده می شد تا گوگل بفهمد که از آن صفحه با چه عنوانی یاد شده و آن صفحه را در جستجوهای مرتبط با عبارت آموزش استفاده از فتوشاپ بالاتر نمایش دهد. طریقه انتخاب عنوان لینک مناسب نیز مشابه انتخاب کلمات کلیدی است که جداگانه بیان می گردد.
 2. توضیحات لینک: ویژگی توضیحات که در گذشته صرفا برای تصاویر لازم بود، جدیدا در بیان ویژگی یک لینک نیز مهم است و باید برای هر لینک (که در HTML به آن ALT گفته می شود) نوشته شود. این کار باعث می شود که گوگل و سایر موتورهای جستجو بتوانند بفهمند که صفحه ی مقصد در چه زمینه هایی مفید است و آن صفحه را در نتایج جستجو بالاتر نشان دهند.
 3. تولتیپ: وقتی که ماوس را بر روی یک لینک می بریم، توضیحات کوتاهی نمایش داده می شود که به آن تولتیپ می گویند. استفاده از تولتیپ برای مشخص کردن توضیحات مرتبط با لینک مفید است و در نتایج جستجو نیز تاثیر دارد.
 4. لینکهای داخلی: این لینکها که به آنها internal links نیز گفته می شود برای ارجاع از یک صفحه سایت به صفحه ای دیگر استفاده در همان سایت استفاده می شود (یعنی ارجاع به خارج از سایت نیست). استفاده از این نوع لینکها در مقالات (با فرض عنوان مناسب، توضیحات، و تولتیپ) مفید است و باعث رشد صفحه مقصد در نتایج سرچ می شود. میزان استفاده از لینکهای داخلی در هر پاراگراف حداکثر 2 بار است.
 5. لینکهای خارجی: این نوع لینکها که به آن external links نیز گفته می شود، برای ارجاع از داخل سایت ما به سایتی دیگر است. در گذشته این نوع ارجاع دادن به شدت منع می شد اما در الگوریتم های جدید، ایم مسئله تغییر یافته است. انواع لینکهای اکسترنال به شرح زیر است:
  • NoFollow Links: این خصوصیت که در HTML وجود دارد، به موتورهای جستجوگر می گوید که این لینک را دنبال نکنند (یعنی سایت ما صرفا از آن نام برده اما درمورد اعتبار سایت مقصد نظری ندارد). معمولا در ارجاع به سایتی دیگر از این نوع لینک استفاده می شود تا رتبه سایت ما تنزل نکند. در استانداردهای جدید، استفاده ی محدود از این نوع لینک در مقالات باعث می شود گوگل تصور کند که شما برای محتوای خود رفرنس ارائه داده اید و همین مسئله باعث می شود که مقاله شما را نیز در نتایج جستجو بالاتر نمایش دهد.
  • DoFollow Links: در استفاده از این لینکها بسیار دقت کنید زیرا با درج آن به موتور جستجوگر می گویید که اعتبار سایت و مقاله شما وابسته به سایتی است که لینک به آن ارجاع داده شده است. این نوع لینک صرفا برای سایتهای بسیار بزرگ مانند خبرگزاری ها مجاز است و در رتبه آنها تاثیری ایجاد نمی کند. ارجاع از یک سایت بزرگ به سایت شما باعث می شود که سایت شما توسط گوگل مفید تشخیص داده شود زیرا سایتی شما را معرفی کرده که اعتبار قابل توجهی دارد.  

قواعد لینکهای خارجی External Links

(موارد زیر بر اساس تجربه مشخص شده است و گوگل هیچگاه به صورت رسمی برای این موارد مطلبی را انتشار نداده است).

 1. شما فقط مجاز به استفاده از لینکهای NoFollow هستید تا رتبه سایت شما تنزل نکند.
 2. فقط به سایتهایی ارجاع دهید که در سطح جهانی مطرح هستند (مثلا دانشگاه ها یا وزارتخانه ها).
 3. بهتر است عنوان لینک با عنوان سایت مقصد یکسان باشد مثلا: جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت وزارت آموزش و پرورش مراجعه فرمایید.
 4. بهتر است به سایتهای دامنه IR ارجاع داده نشود مگر آنکه شدیدا مجبور باشید.
 5. بهتر است به صفحه اول یک سایت دیگر لینک ندهید بلکه لینک شما به یک خبر یا مقاله در آن سایت باشد. اینگونه موتورهای جستجو می فهمند که شما مطلبی مفید نوشته اید و قصد دارید که کاربران خود اطلاعات کاملتری در سایتهای دیگر نیز معرفی کنید.
 6. استفاده از لینکهای خارجی باید به تعداد محدود انجام شود که قاعده ای نیز برای آن اعلام نشده است اما تجربه نشان داده که می توان به ازای هر 400 کلمه یک لینک خارجی با شرایط فوق درج نمود.

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO