بک لینک BackLink چیست

در گذشته رتبه‌بندی سایتها وابستگی بسیار زیادی به لینکهایی داشت که سایر سایتها به یک وب‌سایت ارجاع می دادند. این موضوع همچنان نیز مهم است است اما در حال حاضر قواعد خاصی دارد که در ادامه به آن اشاره می شود.

لینک‌زار یا مزرعه لینک

در گذشته وقتی سایت A به سایت B لینک ارجاع می داد، موتور جستجو اینگونه استنباط می کرد که سایت A  از سایت B به عنوان رفرنس یاد کرده پس سایت B معتبر است و آنرا در نتایج جستجو ارتقا می داد. این موضوع باعث می شد که برخی سایتها با یکدیگر تبانی کرده و همگی به یکدیگر لینک ارجاع دهند (اصطلاحا مزرعه لینک یا لینک‌زار راه‌اندازی کنند). موتورهای جستجو این موضوع را متوجه شدند و همه ی سایتهای اینچنینی را در الگوریتم های جدید خود اسپم کردند.

انواع بک لینک مفید

در حال حاضر نیز لینک‌های ورودی به یک سایت می‌توانند نقش چشمگیری در جایگاه سئوی سایت مقصد داشته باشند. مثلا اگر کاربر یک عبارت را جستجو کنید، موتور جستجو بررسی می کند که از بین نتایج، کدام یک بک لینک های بیشتری دارد و آنرا بالاتر نمایش می دهد اما برای اینکه یک بک لینک مفید تشخیص داده شود شرایط زیر را باید داشته باشد:

  1. بک لینک یک طرفه: همیشه باید لینک یک‌طرفه باشد یعنی شما نیز به همان سایت لینک ارجاع نداده باشید و فقط او به شما ارجاع داده باشد. (اگر دوطرفه باشد یعنی شما هم به آن سایت لینک ارجاع داده باشید لینک‌زار شناسایی می‌شود)
  2. بک لینک قدرتمند: سایتی که به شما لینک ارجاع می‌دهد رتبه بالاتری داشته باشد (مثلا دریافت لینک از سایتهای خبری، ویدیویی، شبکه های اجتماعی و... که روزانه چندین هزار کاربر دارند، می تواند مفید باشد)‌.
  3. بک لینک تخصصی: اگر آن سایتی که به شما لینک ارجاع می دهد دارای زمینه تخصصی باشد، نقش بک‌لینک بسیار پررنگ‌تر است (مثلا اگر شما در زمینه خودرو فعالیت می کنید، دریافت لینک ارجاع از یک سایت فعال در زمینه ی خودرو بسیار مفید تشخیص داده خواهد شد).
  4. بک لینک رفرنس: بهتر است وقتی سایتهای دیگر می خواهند به سایت شما لینک ارجاع دهند، به صفحات داخلی یا مقالات شما ارجاع دهند نه صفحه اصلی. اینگونه مشخص می شود که مقاله شما به عنوان رفرنس معتبر بوده است.
  5. عنوان بک لینک: اگر سایتی برای لینک ارجاع دادن به سایت شما از عنوانی مثل «منابع آزمون وکالت» استفاده کرده باشد، موتورهای جستجو درک می کنند که سایت شما برای مخاطبینی که به دنبال منابع آزمون وکالت می گردند مناسب است و شما را در این عنوان کلیدی ارتقا می دهد.

بر اساس نظریات: تیلور، لوین، آمرلند، مونتی

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO