انکرتکست چیست

به عبارتی که در عنوان یک لینک به سایت یا صفحه ای دیگر اشاره دارد انکرتکست گفته می شود. توضیح انکرتکست در جاهای مختلف این گفتار بیان شده که در اینجا به صورت جامع و متمرکز بیان می شود. فرض کنید که بخواهید لینکی به یک صفحه دیگر ارجاع دهید. برای این کار در HTML از تگ a استفاده می شود (در رابط های گرافیکی مانند وردپرس نیاز به کدنویسی نیست). شما یک متن مانند «اینجا کلیک کنید» می نویسید و آنرا به صفحه ی مقصد لینک می دهید که به متن «اینجا کلیک کنید» انکرتکست گفته می شود. در گذشته تاثیر انکرتکست در بالا آوردن یک صفحه در نتایج جستجوی گوگل بسیار موثر بود اما بعد از آپدیت الگوریتم پنگوئن از اهمیت آن کاسته شده شده است (اما هنوز هم بسیار بااهمیت است). گوگل تمام انکرتکست‌های موجود در وب را بررسی می کند تا ببیند که از یک صفحه با چه عناوینی یاد شده و تشخیص می دهد که آن صفحه چقدر به عباراتی که کاربران در گوگل جستجو می کنند ارتباط دارد. این تشخیص باعث ارتقای جایگاه یک صفحه وب در نتایج گوگل می شود. انواع انکرتکست به شرح زیر است:

انواع انکرتکست

  1. مطابقت کامل: فرض کنید عنوان یک صفحه «مزایای شیر پاستوریزه» باشد و عنوان انکرتکستی که به آن صفحه ارجاع دارد نیز «مزایای شیر پاستوریزه» باشد.
  2. مطابقت جزئی: فرض کنید عنوان یک صفحه «مزایای شیر پاستوریزه» باشد اما عنوان انکرتکست «مزایای شیر» باشد که عیناً مطابق صفحه هدف نیست.
  3. عنوان برند: فرض کنید عنوان صفحه «مزایای شیر پاستوریزه» باشد ولی عنوان انکرتکست «کارخانه شیر الف» باشد که نام آن سایت است نه عنوان صفحه.
  4. لینک برهنه: فرض کنید برای انکرتکست از عنوانی مثل www.shir.ir استفاده شود که عین لینک است.
  5. عنوان عمومی: استفاده از عباراتی مانند «مطالعه بیشتر» یا «اینجا کلیک کنید» به عنوان انکرتکست که البته بدترین حالت برای SEO است.
  6. عنوان تصویر: در هنگام لینک کردن یک تصویر به سایت یا صفحه ای دیگر، باید برای آن توضیحاتی نوشت (در HTML به آن تگ alt گفته می شود البته در محیط های گرافیکی مانند وردپرس نیاز به کدنویسی نیست).
  7. تصویر بدون عنوان: فرض کنید برای یک تصویر که به صفحه ای دیگر لینک شده است توضیحات یا عنوان نوشته نشده باشد. (این کار عملا باعث بی نتیجه ماندن در SEO می شود).

بر اساس نظریات: استوکس، بیلی، جیان‌پی، فاکس، کاتز، مک‌دونالد

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO