بهبود سرعت و حجم صفحات در سئوی تکنیکال

شاید اصلی ترین فعالیتی که در سئوی تکنیکال انجام شده و مهمترین بخش آنرا شامل می شود، کنترل حجم صفحات و سرعت لود آن باشد که تاثیر مستقیمی بر تجربه کاربری نیز دارد. شما برای بررسی سرعت لود و وضعیت SEO تکنیکال می توانید از سایتهای GTmetrix و SeoTesterOnline کمک بگیرید تا ایرادات سئوی تکنیکال خصوصا در جهت افزایش سرعت لود را در سایت خود شناسایی و رفع نمایید. برای این منظور افزونه های متعددی نیز وجود دارد که می توان از آنها بهره برد. مهمترین عواملی که می تواند باعث کاهش حجم صفحات و افزایش سرعت لود شود به شرح زیر است:

  1. CDNتعریف CDN تخصصی و در حوزه فناوری اطلاعات و تحول دیجیتال است که از آن تحت عنوان Content Delivery Network یاد می شود. به بیان خلاصه، فعالیت CDN ها به این صورت است که اطلاعات سایت شما بر روی چند یا چندین سرور در نقاط مختلف جهان بارگزاری شده و وقتی کاربر بخواهد به سایت شما دسترسی یابد، اطلاعات از نزدیکترین سرور فراخوانی شده و سرعت سایت بسیار بالا می رود. اما این سرویس نسبتا گران بوده و بابت ترافیکی که به سایت مراجعه می کنند از شما شارژ گرفته می شود. اگر فکر می کنید که تمام مشتریان شما در داخل ایران هستند، عملا نیازی نیست که از CDN استفاده کنید بلکه می توانید یک سرور در داخل کشور اجاره نمایید. همچنین چنانچه ترافیک سایت شما بالا باشد احتمالا هزینه استفاده از CDN ها سرسام آور خواهد بود.
  2. سرور داخلی: برای کسب و کارهایی که در داخل ایران فعالیت می کنند استفاده از سرورهای داخلی کاملا مقرون به صرفه بوده و از سرعت مناسبی نیز پشتیبانی می کند. شما در زمان تامین یک سرور داخلی لازم است میزان CPU بر مبنای هسته، RAM بر مبنای گیگابایت، و فضای ذخیره سازی بر مبنای گیگابایت را مشخص نمایید که در اجاره سالانه تاثیر دارد اما هرگز به حد CDN ها نمی رسد. پیشنهاد می شود قبل از آنکه سرویس گرانقیمت با زیرساخت قوی از یک شرکت بخرید، ابتدا سرویس را در کمترین حد و ارزانترین سطح اجاره نموده و پس از تست، زیرساخت خود را ارتقا دهید زیرا ممکن است به هر دلیلی آن شرکت دارای خدمات مناسبی نباشد. تجربه شخصی من در ایران نشان داده که سرویسهای پارس پک دارای کیفیت مناسب بوده و پشتیبانی خوبی دارند و قطع نمی شوند. در زمان تهیه سرویس دقت کنید که بک آپ گیری روزانه داشته باشد.
  3. جاوا اسکریپت و متحرک سازی: همیشه زمان لود سایت شما باید کمتر از 3 ثانیه باشد و یکی از عواملی که باعث افت شدید سرعت لود می شود، استفاده فراوان از متحرک سازی و جاوا اسکریپت است. پیشنهاد می شود تا جای ممکن از CSS به جای جاوا اسکریپت استفاده کنید.
  4. تصاویر: برای آنکه بدانید اندازه تصایر در سایت شما چقدر باید باشد می توانید از GTmetrix کمک بگیرید و یا از صفحه نمایش اسکرین شات گرفته و ابعاد تصویر را بر اساس پیکسل محاسبه کنید. دقت کنید که تصاویر حاکثر با کیفیت 72DPI باشد تا حجم آن کم شود (بیش از این میزان مثلا 300DPI با چشم انسان قابل تشخیص نیست و برای صنعت چاپ مناسب است). بهتر است از فرمت WebP استفاده شود که برای تصاویر وب طراحی شده اند تا حجم پایینی داشته باشند.
  5. آیکون ها: هرجا که امکان استفاده از آیکون به جای تصویر وجود دارد از آیکون با کدهای ASCII استفاده کنید. این آیکون ها معمولا حجم ناچیزی دارند.
  6. ابزارهای کَش: وقتی کاربر برای اولین بار وارد سایت شما می شود لازم است تصاویر و اجزای صفحه بر روی دستگاه او بارگزاری شوند. اما وجود کَش کمک می کند که این اجزا در حافظه مرورگر کاربر باقی بماند و در مراجعات بعدی لازم نباشد که مجددا لود شوند. برای فعال سازی و مدیریت کش می توانید از افزونه های رایج استفاده نمایید.
  7. حذف کدهای اضافه: ممکن است سایت شما حجم قابل توجهی کد CSS یا JS داشته باشد که در بارگزاری هر صفحه مجددا فراخوانی شوند. بهتر است این کدها را در چند فایل مختلف ذخیره سازی کرده و در هر صفحه همان کدهایی که برای آن صفحه لازم است را فراخوانی نمایید.
  8. فونت: برخی از فونت ها ممکن است در هنگام بارگزاری بر روی سایت باعث افت سرعت آن شوند. بهتر است برای بارگزاری فونت ها بجای فرمت TTF از فرمت های WOFF، WOFF2،EOT ، OTF استفاده نمایید.
  9. Inline CSS : ممکن است شما در جاهای مختلف کد از دستورات CSS تکراری استفاده کرده باشید. بهتر است این کدها را در یک فایل ذخیره کرده و در مواقع نیاز به عنوان یک کلاس فراخوانی کنید.

بر اساس نظریات: امیری فلاح، نیلسن، روتو، بولی، دانکین، مکلافلین، دیلینی، هال، هانگا، مکی، گریدی

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO