تعریف جامع و کاربردی SEO

سئو seo مخفف عبارت Search engine Optimization یا بهینه سازی سایت برای موتور جستجو است. تمام سایتها با این هدف طراحی می شوند که کاربران را به سمت خود جلب کرده و ایشان را در جهت هدفی که از قبل تعیین شده است هدایت کنند. برخی از سایتها با هدف بازاریابی و برندینگ محصولات فعالیت کرده و برخی نیز ممکن است اهداف اجتماعی یا سیاسی و غیره را دنبال کنند اما آنچه که مشخص است، همگی علاقه دارند که محتوای خود را در معرض دید افراد بیشتری قرار دهند. برای این منظور، سایتها می توانند به سه صورت عمل کنند:

 1. تبلیغات و هزینه: ممکن است برخی سایتها به این نتیجه برسند که لازم است کاربران را بوسیله تبلیغات به سایت خود هدایت نمایند. این تبلیغات می تواند به صورت مجازی و یا حتی فیزیکی باشد (مثلا درج لینک بر روی بیلبورد و...).
 2. بهینه سازی سایت برای موتور جستجو: اکثر کاربران فضای مجازی برای آنکه بتوانند چیزی که می خواهند را بیابند، از موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو، و... استفاده می کنند. یک شرکت برای آنکه بتواند هزینه تبلیغات خود را کاهش دهد، باید سایت خود را به نحوی بهینه سازی کند تا توسط موتورهای جستجو در نتایج سرچ به کاربران نمایش داده شود. از طرف دیگر، موتورهای جستجو نیز همیشه به دنبال راهی هستند تا مرتبط ترین نتایج را به کاربران خود نمایش دهند زیرا چنانچه نتایجی که نشان می دهند مربوط نباشد، احتمالا کاربران به سراغ موتور جستجوی دیگری خواهند رفت. بنابراین به مجموعه ای از فعالیتهای فنی، بازاریابی، و تولید محتوا به نحوی که سایت ما توسط موتور جستجو مفید تشخیص داده شده و در جایگاه های بالای نتایج سرچ به کاربران نمایش داده شود SEO می گویند.
 3. تلفیقی از هردو: اگر شرکتی قصد دارد مواجهه کاربران با سایت خود را به حداکثر برساند، لازم است از هردو روش فوق استفاده نماید که اصطلاحا به آن تبلیغات 360 درجه گفته می شود. تبلیغات 360 درجه یعنی اجرای سئو، تبلیغات آنلاین، و تبلیغات فیزیکی به صورت همزمان.

نقش و جایگاه گوگل

گوگل به تنهایی بیش از 90% از جستجوهای وب را برای کاربران انجام می دهد بنابراین هدف اول برای بهینه سازی سایت محسوب می شود. این جایگاه به قدری جدی است که می توان SEO را مترادف با بهینه سازی سایت برای موتور جستجوی گوگل فرض نمود. تنها در برخی کشورها مانند چین که از موتور جستجوی بومی استفاده کرده و محدودیتهای شدیدی برای سایر موتورهای جستجو وجود، دارد جایگاه گوگل پایینتر است. همین مسئله باعث می شود که متخصصین سئو لازم باشد سایتها را با توجه به استانداردها و الگوریتم های گوگل بهینه سازی کنند. و سایر موتورهای جستجو نیز سعی کنند خود را با استانداردهای گوگل همسان کنند زیرا عملا تمام سایتها برای استانداردهای گوگل بهینه سازی می شوند.

الگوریتم ها و استانداردهای سئو

دستورالعمل های مختلفی وجود دارد که موتورهای جستجو از آنها برای بررسی سایت ها بهره می برند و به آنها الگوریتم گفته می شود. این الگوریتم‌ها که به صورت مجزا تحلیل شده اند هرکدام وظیفه خاصی دارند. اصلی ترین وظیفه این الگوریتم ها آن است که تشخیص دهند یک صفحه وب واقعا برای کاربر مفید بوده، محتوای آن کپی از سایتی دیگر نباشد، و اطلاعاتی که ارائه می‌دهد صحیح باشند.

موتورهای جستجو مانند گوگل معمولا استانداردها و الگوریتم های خود را فاش نمی کنند زیرا این احتمال وجود دارد که سودجویان بتوانند آنرا فریب داده و در صدر نتایج نمایش دهند. استانداردهایی که برای سئو وجود دارد عموما ناشی از تجربیات کارشناسان سئو است که به صورت آزمون و خطا دریافته اند. لبته موتورهای جستجو گاهی برخی از موارد مهم و اخطارها را نیز در سمینارهای تبلیغاتی و مطبوعاتی اعلام می کنند (مثلا اعلام می کنند که استفاده از فلان تکنیک به عنوان تخلف محسوب شده و سایتهای متخلف از نتایج جستجو حذف خواهد شد). به بیان خلاصه، استانداردهای سئو شامل قوانین نانوشته ای است که کارشناسان سئو با آزمون و خطا و توجه به اطلاعاتی مختصری که موتورهای جستجو ارائه می دهند گردآوری می کنند.

رفتار کاربران در موتورهای جستجو

طبق تحقیقات به عمل آمده، کاربران پس از جستجوی یک عبارت در موتورهای جستجو به اولین نتایج رجوع می کنند که معمولا به شکل زیر است:

 1. احتمال کلیک بر روی اولین نتیجه در لیست جستجو، پنج الی ده برابر بیشتر از نتیجه دوم است.
 2. احتمال کلیک بر روی نتیجه دوم، سه الی پنج برابر بیشتر از نتایج سوم الی پنجم است.
 3. احتمال کلیک بر بروی نتایج ششم الی دهم، 5 الی 10 درصد است.
 4. احتمال کلیک بر روی نتایج دهم به بعد (صفحه دوم) نادر است.
 5. عنوان مناسب، توضیحات کاربردی، و برند شناخته شده باعث می شود تا میزان کلیک بالا برود.

شاخه های اجرایی سئو

موتورهای جستجو بر اساس میزان رعایت استانداردهای سئو به سایتها امتیاز می دهند (هرچند این امتیاز را اعلام نمی کنند و یک معیار داخلی برای خودشان است). هرچه این امتیاز بیشتر باشد، احتمال نمایش یک سایت در رتبه های اول جستجو بیشتر می شود. به طور کلی سئوی سایت به دو شاخه اساسی تقسیم می شود که بر اساس امتیاز کسب شده در هرکدام از آنها، جایگاه یک سایت در نتایج جستجوها ارتقا یا تنزل می یابد:

 • سئوی داخلی یا onpage: مجموعه عملکردهایی که در داخل سایت انجام شده و خود شامل دو بخش است:
  • سئوی تکنیکال: یعنی رعایت استانداردهای فنی مانند کدنویسی، متا تگ ها، ایندکس، نقشه سایت، مناسب بودن رابط کاربری، بهینه سازی تجربه کاربری و...
  • سئوی محتوا: یعنی مجموعه عملکردهایی که در تولید محتوای متنی و تصویری متاسب با استانداردهای موتور جستجو رعایت می شود (جداگانه به صورت کامل توضیح داده شده است).
 • سئوی خارجی یا offpage: علاوه بر سئوی داخلی عامل دیگری که برای موتورهای جستجو مهم است میزان لینکهایی است که سایتهای دیگر به یک سایت ارجاع می دهند. هرچه میزان و کیفیت این لینکها بیشتر باشد، موتورهای جستجو فرض می گنند که سایت مورد اشاره معتبر تر است ( سئوی خارجی دارای استانداردهایی است که به صورت جداگانه بیان شده اند).
 • قدمت دامنه: اگر دو سایت با شرایط و امتیاز سئوی برابر وجود داشته باشند، موتورهای جستجو معمولا سایتی را در رده بالاتر نمایش می دهند که عمر بیشتری داشته باشد (این مورد مرتبط با مبحث ایندکس است که به صورت جداگانه توضیح داده شده است).

انواع سئو از نظر اجرا

در دسته بندی انواع سئو دو دسته وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 1. سئوی کلاه سیاه: به روشهای مخربی گفته می شود که مدیر وبسایت سعی می کند با فریب دادن موتور جستجو، جایگاه بهتری در نتایج جستجو کسب نماید. اکیدا پیشنهاد می شود که از این روشها استفاده نشود زیرا اولا موتورهای جستجو بسیار باهوش شده و آنرا تشخیص می دهند، ثانیا درصورتیکه موتور جستجو به نتیجه برسد که شما متخلف هستید، با مجازات‌های بسیار سختی (مثلا حذف از نتایج جستجو برای مدتی طولانی یا برای همیشه) مواجه خواهید شد.
 2. سئوی کلاه سفید: موتورهای جستجو علاقه دارند که نتایج خوبی را به مخاطب نمایش دهند و با توجه به اینکه بسیار هوشمند شده‌اند، می توانند رفتار انسان را شبیه‌سازی کنند پس اصلی ترین مولفه در استانداردهای جدید سئو آن است که مخاطب در سایت شما آزار نبیند و یا گم نشود (تاثیر UI و UX در سئو بسیار زیاد شده است). همچنین دستورالعملهای دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم اما هرگز سعی نکنید که موتور جستجو را فریب دهید.

فعالیتهای ممنوعه در SEO

 1. از لینکهای فراوان در صفحه که ارجاع به بیرون از سایت می دهد پرهیز کنید زیرا لینکزار تشخیص داده می شوید.
 2. متن را در صفحات خود پنهان یا Hiden نکنید.
 3. از متن با رنگ زمینه استفاده نکنید.
 4. صفحات سایت خود را به سایتی دیگر ری‌دایرکت نکنید. (کاربر به محض ورود به سایت، به سایتی دیگر ری‌دایرکت نشود)
 5. از انبوه عبارات کلیدی بدون فرض استانداردهای محتوا استفاده نکنید.
 6. هدف از راه اندازی سایت را کاربر بدانید نه موتور جستجو.

بر اساس نظریات: گیومکلاکیس، جوران، بلا، اریک، ارتیز کوردووا، پینکرتون، سالیوان، فلین، دمرز، کسمدول، پننبرگ، برین، تامپسون، گارسیا-مولینا، کوچر براون، موری، گودمن.

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO