بازاریابی موتور جستجو  Search Engine Marketing

بسیاری از شرکتها ممکن است با هدف بازاریابی اقدام به SEO کنند که به آن SEM گفته می شود. یعنی سایت شرکت را در نتایج جستجو بالا بیاورند تا محصول یا برند خود را به مشتریان عرضه کنند اما این روش ممکن است برای بازارهایی که رقابت در آنها شدیدتر از حالت عادی است مناسب نباشد.

مثلا یک شرکت فروش بلیط هواپیما را فرض کنید که رقبای بسیار قدرتمندی در فضای اینترنت دارد (رقبایی که روزانه چندین مقاله در وب منتشر کرده و برای این منظور تیم عریض و طویل تحریریه دارند). قطعا این شرکت باید هزینه‌ای بسیار سنگین برای رقابت و رشد خود در موتورهای جستجو نماید که شاید باعث ورشکستگی او بشود. در این حالت بهتر است که تمرکز خود را بر جنبه های دیگر فروش مانند CRM، باشگاه مشتریان، تبلیغات اینترنتی، تبلیغات محیطی و... متمرکز نماید.

همچنین در مثالی دیگر، فرض کنیم که یکی از قویترین شرکتهای فروش بلیط هواپیما تمرکز خود را بر سئو گذاشته و ورودی سایت خود را به شدت افزایش داده است. این شرکت با ورود هر ۱۰۰۰ کاربر ۵۰ بلیط می فروشد. اگر ما دیدیم که توانایی رقابت با او را در این سطح نداریم، می‌توانیم تمرکز خود را بر بهبود رابط کاربری UI و ارتقای تجربه کاربری UX قرار دهیم تا هرچند مخاطبین کمتری به سایت ما وارد می شوند اما امکان متقاعد کردن ایشان برای خرید بالاتر باشد. حالا ما می توانیم به ازای هر ۵۰۰ کاربر ۵۰ بلیط بفروشیم یعنی با آنکه ورود به سایت ما نصف ورود به سایت رقیب است اما میزان فروش ما با او برابر است.

این مثالها به وضوح نشان دادند درست است که میزان ورود به سایت مهم است اما میزان فروش صرفا تابعی از سئو نیست و عواملی مانند رابط کاربری، تجربه کاربری، متقاعدسازی مشتری، CRM ، سفر مشتری و... نیز می تواند در میزان فروش یک سایت موثر باشد.

بر اساس نظریات: تاپان، بوردوم، تیتکام

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO