ابزارهای آنالیز SEO

ابزارهای آنالیز مختلفی از گذشته تا امروز وجود داشته که به وسیله آنها می توان وضعیت SEO را آنالیز کرد و یک کارشناس SEO باید با آنها آشنایی داشته باشد. برخی از این ابزارها صرفا به بررسی پارامترهای تکنیکال پرداخته و برخی دیگر متون سایت را بررسی می کنند و برخی دیگر به آنالیز بک لینک ها می پردازند. اما کارشناس بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو باید بتواند از مجموع این ابزارها استفاده کرده و سایت خود را بهبود دهد. مهمترین و شناخته شده ترین ابزارهای آنالیز SEO به شرح زیر است:

 1. رنک گوگل: در گذشته سایتها توسط گوگل بین ۰ تا ۱۰ رتبه بندی می شدند. اصلی ترین عامل در این رتبه بندی بر اساس بک لینک ها (لینک‌هایی که به سایت ما ارجاع می دهند) و کیفیت آنها بود. این رتبه بندی به دلیل سوءاستفاده‌های مکرر از سال ۲۰۱۵ لغو شد.
 2. رنک الکسا: در گذشته سایت الکسا سعی می کرد سایتها را بر اساس پارامترهای مختلف که البته مهمترین آنها میزان ترافیک ورودی به سایت بود رتبه بندی کند. این رتبه بندی نیز از میانه سال ۲۰۲۱ به پایان رسید.
 3. سایت  moz: سایت ماز یکی از مفیدترین سایتهای آنالیز موجود است که سایتها را بر اساس ترافیک ورودی و لینکهای دریافتی (بک لینک) آنالیز می کند. استفاده از امکانات رایگان این سایت بسیار مفید و آسان است.
 4. سایت  seotesteronline: این سایت سعی می کند سایتهای دیگر را از طریق بررسی پارامترهای تکنیکال (مانند کدنویسی، رسپانسیو بودن، و...) بررسی کند. در گذشته سایت دیگری با عنوان seositecheckup  نیز همین کار را انجام می داد اما امکانات seotesteronline دقیق تر و بیشتر است.
 5. سایت gtmetrix: این سایت عموما سایتهای دیگر را از نظر سرعت لود و رابط کاربری آنالیز می کند یعنی معتبرترین مرجع برای سنجش تجربه کاربری و رابط کاربری است. همچنین این سایت به صورت رایگان اصلاحات لازم را نیز پیشنهاد می دهد.
 6. افزونه های وردپرس: یکی از بهترین افزونه های وردپرس YOAST SEO است که به مدیر سایت کمک می کند استانداردهای سئوی محتوا را در صفحات خود رعایت کند. افزونه های دیگری نیز برای این منظور وجود دارد.
 7. وبمستر تولز یا  Google search console: این ابزار گوگل که در گذشته تحت عنوان webmaster tools یاد می شد، امکانات بسیار مفیدی برای سنجش سایت توسط موتور جستجوی گوگل ارائه می دهد که شامل لینکهای ورودی، لینکهای داخلی، میزان حضور کاربر، صفحات پربازدید، رتبه عبارات کلیدی در جستجوها و... است.
 8. ابزار  Google analytics: از گوگل آنالیتیکس برای موضوعات مختلفی می توان بهره برد که مهمترین آنها سفر مشتری در سایت، آنالیز صفحات، دیوایس ها، مهمترین ورودی ها، تحلیل های متنوع، آنالیز کمپین های تبلیغاتی و... است.
 9. ابزار  Google trends: این ابزار برای تعیین عبارات کلیدی و مقایسه آنها مفید است. شما در گوگل ترنز می توانید کلمات کلیدی را بر اساس میزان جستجو در گوگل آنالیز کنید.
 10. ابزار  Google ads: این ابزار برای تبلیغات پولی در گوگل طراحی شده و شما می توانید با پرداخت پول، تبلیغات خود را در نتایج جستجوی گوگل یا در برنامه های اندروید نمایش دهید. توجه شود که برای این منظور نباید از دامنه ir و لوکیشن ایران استفاده شود. اگر دامنه شما ir است می توانید یک دامه com خریده (که در هر جایی غیر از ایران ثبت شده باشد) و آنرا به دامنه اصلی خود متصل کنید. سپس از تبلیغ در گوگل استفاده کنید. همچنین این ابزار کمک می کند که عبارات کلیدی مناسب را از آن استخراج کنید.
 11. هوش مصنوعی Gemini: با توجه به اینکه ابزارهایی مثل Google ads پولی هستند و استفاده از آنها نیز ممکن است کمی پیچیده باشد، وب‌مسترها می توانند برای استخراج کلمات کلیدی از هوش مصنوعی کمک بگیرند (که در بخش سئوی محتوا بیان شده است). پیشنهاد Gemini از آن جهت است که متعلق به گوگل بوده و احتمالا به داده های دیگر دسترسی داشته باشد.
 12. سایر ابزارها و سایتها: سایتها و ابزارهای دیگری نیز برای فعالیتهای مختلف SEO وجود دارند که که استفاده از آنها می تواند در موارد خاص مفید باشند.

بر اساس: مقالات مختلف گوگل و آمازون

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO