آشنایی با الگوریتم های گوگل

گوگل برای نمایش سایتها در نتایج جستجو از الگوریتم های مختلفی استفاده کرده و آنها را مرتبا آپدیت می کند. بسیاری از الگوریتم های گوگل هرگز اعلام نمی شوند و یا درمورد الگوریتم های معرفی شده نیز اطلاعات زیاد ارائه نمی شود تا مبادا سودجویان بخواهند آنها را فریب دهند. اما الگوریتم هایی که به شکل رسمی معرفی شده اند به شرح زیر می باشند:

 1. الگوریتم مدیک  medic: با توجه به اینکه اطلاعات پزشکی ارائه شده در سایتها ممکن است برای همه مناسب نبوده و یا دارای ایراداتی باشند، این الگوریتم از سال ۲۰۱۸ سعی می کند اطلاعات حساس پزشکی را از دسترس مخاطبین عمومی دور نگهدارد. جزئیات بیشتری اعلام نشده است اما احتمالا این الگوریتم در مورد رفرنس های چنین مقالاتی بسیار حساس است.
 2. الگوریتم های موبایل: از سال ۲۰۱۵ گوگل سعی می کند سایت‌هایی که برای نمایش در موبایل مناسب باشند را در صدر سایتهای دیگر نمایش دهد. این الگوریتم بیشتر بر رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX نظارت دارد. دلیل این رفتار آن است که در حال حاضر بیش از ۸۰٪ جستجو کنندگان در گوگل را کاربران موبایل تشکیل می دهند.
 3. الگوریتم PageRank یا رتبه سایت: این الگوریتم یکی از قدیمی ترین الگوریتم های گوگل است که به صورت منظم آپدیت می شود و شامل بیش از ۲۵۰ مولفه می باشد. اکثر تکنیک هایی که در این گفتار به آنها اشاره می شود متناسب با این الگوریتم بوده و رنک سایت را بهبود می دهند.
 4. الگوریتم مرغ مگس خوار: این الگوریتم که از ۲۰۱۳ اجرایی شده است، باعث می شود که گوگل به زبان طبیعی توجه ویژه ای داشته باشد یعنی مانند یک انسان به بررسی متن می پردازد تا تمرکز را از اهمیت عبارات کلیدی بردارد. هدف از این الگوریتم آن است که کسی نتواند یک متن را صرفا برای موتور جستجو بنویسد و با فریب موتور جستجو، خود را به بالای نتایج سرچ برساند.
 5. الگوریتم های یادگیری: این الگوریتم ها که متکی به هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است، به گوگل کمک می کند که هرچه بیشتر مانند یک انسان واقعی به بررسی سایتها بپردازد و این الگوریتم‌ها دایما درحال رشد خود هستند. هدف از این الگوریتم‌ها کاهش احتمال فریب توسط سودجویان است.
 6. الگوریتم پردازش معنایی SERP: این الگوریتم که به تازگی رونمایی شده است، باعث می شود که وقتی در گوگل چیزی را سرچ می کنید، سایت‌هایی که از عبارات مترادف استفاده کرده اند و گوگل آنها را مفید تشخیص داده است نیز نمایش داده شوند. مثلا شما «مزایای شیر پاستوریزه» را جستجو کرده اید اما گوگل به شما «محاسن پاستوریزاسیون شیر» را نیز در میان نتایج جستجو نمایش دهد.
 7. الگوریتم های پردازش تصویر: در گذشته گوگل برای شناسایی تصاویر متکی به توضیحات (alt) بود اما در حال حاضر الگوریتم های هوش مصنوعی برای پردازش تصاویر را نیز اضافه نموده و تصاویر مشابه را در سرچ تصاویر نشان می دهد. اما این موضوع باعث نمی شود که اهمیت نوشتن alt یا توضیحات برای تصاویر کم شود.
 8. الگوریتم پنگوئن: این الگوریتم از ۲۰۱۲ راه اندازی و در ۲۰۱۶ به آکا پنگوئن ارتقا یافت. وظیفه این الگوریتم بررسی لینکهای اسپم چه ورودی و چه خروجی از سایت است (که توضیحات تکمیلی به صورت جداگانه بیان شده است). همچنین این الگوریتم بر لینکهای داخلی سایت نیز نظارت دارد.
 9. الگوریتم پاندا: این الگوریتم که از سال ۲۰۱۱ شروع به کار کرده است وظیفه شناسایی محتواهای کپی، بی کیفیت، با نیت فریب گوگل، استفاده بیش از حد از عبارات کلیدی، صفحات زشت و آزاردهنده، و... را برعهده دارد و بارها آپدیت شده است. نکات مهم برای الگوریتم پاندا زمان ماندگاری کاربر در سایت، میزان گردش در سایت (کلیک به صفحات دیگر)، کاهش میزان خروج کاربر از سایت، لینک از شبکه های اجتماعی، و برندسازی اینترنتی است.
 10. الگوریتم کبوتر: این الگوریتم از ۲۰۱۴ فعالیت خود را آغاز کرده و وظیفه دارد که در نتایج گوگل مپس و نتایج سرچ اصلی، نزدیکترین گزینه ها را به کاربر نشان دهد. فرض کنید که شما یک تعمیرگاه خودرو خود را بر روی نقشه گوگل ثبت کرده اید و کاربر نیز GPS خود را روشن کرده کرد است. اگر او تعمیرگاه خودرو را جستجو کند، احتمالا سایت‌هایی که به موقعیت او نزدیکتر هستند را در صدر جستجو می بیند. اگر GPS کاربر روشن نباشد، موقعیت جغرافیایی او بر اساس شهر یا ساعت جهانی تشخیص داده می شود.
 11. الگوریتم رنک برین: این الگوریتم که جدیدترین الگوریتم گوگل است، بر پایه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین از رفتار کاربران تمرکز دارد و سایر الگوریتم های گوگل را نیز آپدیت می کند. این الگوریتم با فرض میزان ورود به سایت از نتایج جستجو، میزان ماندگاری کاربر در سایت، میزان خروج کاربر و سرچ مجدد، و میزان خروج کاربر از سایت یاد می گیرد که کدام سایتها برای کاربران مفیدتر هستند و آنها را در جستجو ارتقا می دهد.
 12. الگوریتم کافئین: این الگوریتم متمرکز بر فعالیت پیج های شبکه های اجتماعی است و پیج های مرتبط و مورد استقبال کاربران را شناسایی می کند. سپس بررسی می کند که چقدر کاربر از این شبکه های اجتماعی به سایت ها وارد شده اند و در رنک آن سایت تغییر ایجاد می کند. (درواقع مشابه مرغ مگس خوار است با این تفاوت که لینکهای شبکه های اجتماعی به سایتها را کنترل می کند).
 13. الگوریتم برت: این الگوریتم وظیفه دارد هدف کاربر را از سرچ تشخیص دهد. به عبارت ساده تر، وقتی کاربر یک جمله را در گوگل سرچ می کند، الگوریتم برت سعی می کند بفهمد که کاربر به دنبال چه چیزی است سپس نتایج مرتبط را به او نشان می دهد.
 14. الگوریتم mum: این الگوریتم مانند الگوریتم برت است با این تفاوت که اگر به دنبال چیزی در گوگل بگردید، الگوریتم مام محتوای سایر زبانها را نیز برای شما ترجمه کرده و نمایش می دهد.
 15. الگوریتم  E-A-T: این الگوریتم تمرکز بر معتبر بودن محتوا دارد. یعنی بررسی می کند که نویسنده محتوا کیست، آیا سایتی که مطلب منتشر کرده چقدر مرتبط است (مثلا سایت آشپزی مطلب پزشکی درج نکرده باشد)، چقدر بک لینک از سایتهای مرتبط دریافت کرده، و آیا سایت معتبر است (مثلا اینماد، رسانه، گواهی SSL و غیره دارد یا خیر).
 16. الگوریتم های دیگر: بسیاری الگوریتم های دیگر نیز وجود دارد که فعالیتهای مشابه دارند و یا توسط گوگل اعلام نشده‌اند.

بر اساس نظریات: فیشر، مک‌هیو، هابارد، دامینگز، باسول، روزن، شرمن، پرایس، شوارتز، رابرتز، پرز، بارنت.

 کل مقالات و آموزشهای مرتبط با سئو: آموزش جامع SEO