تحلیل بازارهای مالی

این عوامل شامل دو دسته می شوند و کاربرد اصلی آنها در بازارهای مالی به شرح زیر است:

  1. عوامل تکنیکال: عموما عوامل تکنیکال با آنالیز آماری چند دوره مالی، مشخص می شوند. فرض کنید که بخواهیم بدانیم در چه مواقعی از سال قیمت طلا رشد می کند بنابراین به بررسی نواسانات قیمت طلا در چند سال پیاپی می پردازیم. در این آنالیزها مشخص می شود که هرساله در نزدیکی عید نوروز، قیمت طلا افزایش می یابد و هر ساله به صورت میانگین 10% رشد داشته است. مشخص است هرچه تعداد دوره هایی که به مقایسه آنها با یکدیگر می پردازیم بیشتر باشد، دقت تحلیل افزایش می یابد. مثلا نتایج آنالیز عملکرد بازار در 10 سال پیاپی بسیار دقیقتر از 1 سال است زیرا ممکن است در آن سال اتفاق خاصی رخ داده باشد که باعث رشد ناگهانی قیمت طلا شده است. به این شکل آنالیز تحلیل تکنیکال گفته می شود.
  2. عوامل فاندامنتال: نام دیگر: عوامل بنیادی. در بازارهایی که ثبات زادی ندارند، عموما تاثیر تصمیمات خارجی بر بازارهای مالی زیاد است. مثلا به صورت ناگهانی دولت تصمیم می گیرد که قیمت حامل های انرژی سه برابر شود و همین افزایش باعث رشد ارزش سهام پالایشگاه ها و افت ارزش سهام خودروسازان خواهد شد. پس هرچه زودتر بتوانیم از این عوامل اطلاع کسب کنیم، احتمال کسب سود برای ما بیشتر خواهد بود. در بسیاری از مواقع، در بازارهایی که وابسته به عوامل فاندامنال هستند، برخی از افراد از طریق دستیابی به اطلاعات ارزشمند می توانند برای خود کسب منفعت کنند. مثلا وزیری که می داند تا دو ماه آینده قرار است قیمت سوخت افزایش یابد، می تواند به سرعت تمام سهامی که از خودروسازان دارد را بفروشد و با همان پول سهام پلایشگاه ها را بخرد. به این روش کسب درآمد، استفاده از رانت اطلاعاتی گفته می شود که در بسیاری از کشورها جرم است. به این روش آنالیز تحلیل فاندامنتال گفته می شود.

پویش و آنالیز محیطی

از این روش که برای شناسایی عوامل فاندامنتال است (که در پایین توضیح داده می شود)، از طریق بررسی ژورنالها، اخبار، همایش ها، رویدادها، نمایشگاه ها و... انجام می شود و در آنها به دنبال شاخص‌های زیر می گردد:

  1. سیگنالهای احتمال تغییر در بازار
  2. رویدادهای شاخص در آن صنعت
  3. پیشبینی کارشناسان در خارج از سازمان
  4. آمارهای منتشر شده

بر اساس نظریات: دیکسون